×

* te pola są obowiązkowe

** dodanie strony www

szukaj

Bezpieczeństwo pracy strażaka

Nie ma wątpliwości, że gaszenie pożarów jest zawodem obarczonym potencjalnymi zagrożeniami. Strażacy nieustannie przekraczają granice zarówno swojego ciała, jak i sprzętu, aby ratować życie innych. Aby zapobiec wypadkom i urazom, strażacy polegają na połączeniu treningu, sprawności fizycznej i specjalistycznego sprzętu strażackiego.

Bezpieczeństwo

strażak

Strażak to zawód, który opiera się na dbałości o bezpieczeństwo innych i ochronę przed niebezpieczeństwem. Równie ważne jest jednak, aby strażacy podejmowali wszelki środki ostrożności w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa. Próbując uratować kogoś z płonącego budynku, strażak musi ocenić sytuację i podjąć odpowiednie decyzje, aby sam nie stał się ofiarą. Nie może wykonywać swoich obowiązków, jeśli zostanie krytycznie lub śmiertelnie ranny.

Sprzęt strażacki

Podstawowy sprzęt strażacki pozwala skutecznie zwalczać pożary i mowa tu nie tylko o kasku, okularach, czy odzieży. Strażacy w wozach przewożą mnóstwo sprzętu, który może mieć wpływ na ich zdolność gaszenia pożarów i ratowania ludzi. Sprzęt strażacki jest również niezbędny do zapewnienia im bezpieczeństwa. Jednak często masywny, uciążliwy sprzęt utrudnia poruszanie się po korytarzach i ogranicza możliwości fizyczne strażaków; aby temu przeciwdziałać, projektanci stale pracują nad poprawą funkcjonalności sprzętu przeciwpożarowego.

Sprzęt ochronny

Bez osobistego wyposażenia ochronnego strażacy nie byliby w stanie bezpiecznie wykonywać swojej pracy ze skutecznością niezbędną w sytuacjach awaryjnych. Sprzęt strażacki chroni ich przed dymem i ekstremalnymi temperaturami, z którymi zazwyczaj stykają się podczas pracy. Dodatkowy sprzęt, taki jak m.in. kamery termowizyjne sprawia, że działania ratownicze są tak skuteczne, jak to tylko możliwe.

Gaszenie pożarów jest wyczerpującą czynnością, która wymaga znacznego poziomu zdolności fizycznych i ogólnej sprawności fizycznej. Strażacy muszą przyswajać odpowiednie składniki odżywcze, tak, aby mieli odpowiedni poziom energii i mogli sprostać wymaganiom swojego stanowiska. Dobra dieta wspomaga także ich system immunologiczny. Co więcej, strażak powinien regularnie trenować i wyróżniać się wysoką formą. Utrzymanie dobrego połączenia siły i wytrzymałości organizmu może być decydującym czynnikiem wpływającym na życie lub śmierć.

Szkolnictwo przeciwpożarowe

Wiele miejsc w całym kraju specjalizuje się w szkoleniu strażaków, podczas gdy inne, takie jak szkoły wyższe i uniwersytety, oferują stopnie naukowe w dziedzinie pożarnictwa lub reagowania kryzysowego. Zazwyczaj jest to połączenie nauki szkolnej i doświadczenia w pracy, które przygotowuje strażaka na drastyczne sytuacje, które na niego czekają.


KOMENTARZE:
• Sebastian
http://www.fhuhero.pl/ | 2019-08-13

Praca jest trudna a sam strażak jest na wiele różnych niebezpieczeństw.
s